הגורם הפסיכולוגי

אין לו הגדרה מילונית. הוא סמוי ופועל כמו סוכן חשאי הוא טובע חותם מבלי להותיר עקבות. הוא עמום. הוא חמקמק. הוא מהדהד גם בשוך הקולות. הוא שם. אי אפשר להתעלם ממנו. קשה לכמת אותו. קשה לשקלל אותו. אבל אין ספק- הגורם הפסיכולוגי משפיע.

כאשר מזהים קיומו שם גורם שקשה לזהות אותו וקשה להגדירו אף שאי אפשר שלא לחוש בו אומרים- הגורם הפסיכולוגי. הוא נוכח באוויר. באווירה.  הוא אמורפי, חסר צורה. אין לו גוף, הוא נטול ממשות, אבל הוא קיים. הגורם הפסיכולוגי אינו רוח רפאים ואף לא רוח עוועים.

לפעמים הוא משתלט על ההיגיון ומכפיף אליו את השיקולים הקרים, את השכל היבש. הוא מתמקם בבטן, כפרפר, ולא אחת עושה  בתוך הגוף ובנפש שמות. הוא סוחף כמו גל עז, כמו רוח סופה. הגורם הפסיכולוגי הוא כבד משקל אף שכמוהו כנוצה –  רך ואוורירי כמוה.

אני נתקלתי בו בראשונה כאשר נדרשתי לקבל החלטה בין שתי אפשרויות, אשר כל אחת מהן היתה בהירה, חדה כתער. היו ברורים לי ההשפעה והמחיר של כל אחת מהן, יתרונותיה וחסרונותיה. כל אחת מהן היתה עשויה או עלולה – תלוי – לשנות את מסלול חיי. היו נימוקים כבדי משקל לכאן (חלופה מספר אחת) או לכאן (חלופה מספר שתיים). לכאורה, לא היה מפליא איש, אף לא אותי, אילו בחרתי בחלופה שבסוף לא בחרתי. הבחירה לא העידה על כושר הבחירה שלי, על טיב השיקולים. היא היתה אקראית. היא הושפעה מתחושת בטן, מהפרפר המכונה- הגורם הפסיכולוגי. מאז קבלת ההחלטה, לפני שנים אחדות, ועד היום אני מכנה אותה החלטת הגורם הפסיכולוגי. השם מבטא את מהות ההחלטה לא פחות מאשר את אופן קבלתה. היא מעוררת בי, מאז קיבלתי אותה, מה רב וחזק הוא גורם זה.

פסיכולוגיה מבוססת על הנחות יסוד. יש בה תפיסות שונות. יש לה שפה ומושגים המייחדים ומבדלים אותה מענפים אחרים במדעי החברה. עם זאת, כאשר מדברים על הגורם הפסיכולוגי לא מדברים בהכרח על פסיכולוגיה אלא על תחום נסתר,עמום, חסוי וחשאי, פרפר, שלפעמים הוא זבוב טורדני…

הגורם הפסיכולוגי הוא גורם מרכזי במערת קבלת החלטות של בני אדם.  לא תמיד קל לנתח אותו, לא תמיד קל לאבחן אותו. לא אחת, מתכחשים לו, מתעלמים ממנו, מנסים להעלימו ולבטלו, אבל הוא לא נמוג ולא מתאדה. הוא נוכח. הוא משפיע. הגורם הפסיכולוגי נדחף למקום הראשון במערכות שיקולים שונות. כאשר משקללים נתונים שונים הוא לוחש, סמוי, מהמקום שבו הוא חבוי- אני מזכיר לך לא  להתעלם ממני. והוא תמיד מנצח.

כתיבת תגובה